top of page
Vyhledat
  • PineTree Wealth

Investiční mapa 31. 3. 2020Situace a vyhlídky jsou v současné době dost nejisté. Globální panika, finanční zdraví ekonomik v ohrožení, velikost zadlužení roste, fiskální a monetární intervence v G7 ekonomikách jsou bezprecedentní z hlediska globální historie. Blahopřejeme těm, kteří četli naši „investiční křižovatku“ na konci ledna a února tohoto roku. Být připraven a mít hotovost je skvělý začátek k tomu, jak se zamyslet nad tím do čeho a kdy investovat. Nová vize jak změnit staré modely je velmi potřebná. Koronavirus odhalil zlomenou geopolitickou mapu a reaktivoval staré argumenty o otevřenosti a účinnosti. Staré ‚chamtivé‘ modely, včetně nesprávných pobídek pro vlastníky, akcionáře, vedení firem a opční akciové odměny prostřednictvím triků s finanční rozvahou a bezohledného chování spojeného se špatnými pobídkami (odkupy vlastních akcií) by neměly být podporovány současnými záchrannými balíčky. Práce na dálku, efektivní procesy, racionalizace, ochrana dat a mnoho z těchto výzev, kterým velká část firem čelí jsou nutné a bezodkladné. Bude třeba se zaměřit na dlouhodobé přínosy a setřást staré organizační struktury a změnit poptávky v modelech, zejména „fee” modelů nebo negativních konceptů cash-flow bez hmatatelného obsahu, inovace či sustainability.Kde se momentálně nacházíme


  1. Nyní máme obrovskou injekci peněžní a fiskální přes G7. Nechceme jít do podrobností, protože se domníváme, že spousta peněz NEJDE lidem, ale i neúspěšným obchodním modelům a společnostem, které zpětně nakupují své akcie, anebo nikdy nezaplatili ani halíř do státní pokladny. To je podle našeho názoru naprosto špatný způsob. Je třeba se zamyslet spíše nad tím kdo a jak platil daně do státního rozpočtu poslední roky, kolik lidí zaměstnává a vymyslet garanční program na podporu úvěrového financování těchto společností s pobídkou určitých garancí státu. Je také správné se v současné době zamyslet nad „úrokovými prázdninami“ pro hypotéky pro jednotlivce a pomoci jim překlenout toto krušné období. Centrální banky podporovali bankovní sektor již dlouhou dobu různými programy a teď je konečně doba omezit odlivu dividendových toků, použít „resolution“ polštáře bank a místo „bankovního fondu“ tyto prostředky částečně použít na podporu jednotlivců a legitimních živnostníků platící daně v minulosti.

  2. Bohužel současné balíčky v mnoha G7 zemích se zaměřují pouze na vyplnění mezery - lidé ztrácí zaměstnání - 10% odvětví cestovního ruchu a rekreace v rámci globálního HDP se nyní dostává na totální bod mrazu - ochrana před platbami po určitou dobu ale ne garancemi, viz výše


Je zcela zřejmé, že závazky třetích stran z hlediska důchodů a jiných závazků jsou nyní v této struktuře dále podřízeny veškerým těmto injekcím, které jsou pumpovány do ekonomik. Proč se třeba v České republice minulý rok zvyšovaly důchody, posledních pár let se zvyšovala velikost vládní aministrativy a to ani nehovoříme o zvyšování platů vládních zaměstnanců. Nebylo by rozumnější některé tyto pobídky překlopit do současných potřeb, které jsou velice nutné pro udržitelnost zaměstnanosti a nutné pomoci? Proč se zadlužovat na úkor našich budoucích generací.

Začíná být jasné, že světová očekávání ohledně některých zelených aktivit a dlouhodobého růstu založeném na dluhové bublině a pákovém efektu, jakož i oceňování akciového trhu ohledně PE násobků a všeho dalšího byl a je trochu nerealistické očekávání.


Náš investiční plán je o hmotných aktivech, o tom, co je potřeba a vracíme se k základním potřebám nás všech a celé společnosti. To se týče i unikátního produktu, kde našim klientům pomáháme zorientovat se a narovnat data u ČSSZ, díky tomu přinášíme růst minimálně + 10%, což je průměrně o 1 mio více. Díky přesným datům od ČSSZ jsme schopni klientům pokrýt potřeby na 100%. Jako jediní máme nejpřesnější data na trhu.

Zatím nevidíme konkrétní plán na sníření nákladů státní administrativy a finančního ohodnocení státních úředníků, což považujeme za nesprávné.


Klíčové bude strategické vedení, dlouhodobé myšlení a hlavně „zkušenost“ z minulých krizí jak rychle a operativně jednat, plánovat dopředu a měnit současné meta modely.

Co víme je, že udržitelné modely jsou pouze ty, které přežijí.


 

Pokud jde o investiční plán, cítíme následující:


  1. Je tu velká mezera, kterou je třeba vyplnit, abychom dostali růstový motor zpět. Růst klesl o 15-25 procent, pan Novák dal bance 1000 korun, což vedlo k 20 000 korunám kreditního/dluhového impulsu. Nyní doplníme 6 000 korun, ale ne 20 000.

  2. Takže postupně (po úrokových prázdninách) budeme snižovat zadlužení, přichází omezená první impulzní vlna, která nebude inflační.

  3. Než se najde plošný a účinný lék nebo vakcína budeme mít hluboký propad a další balíčky především v těch ekonomikách, kde je značné sociální cítění, či vlády se posunují do leva. Příklad: byla potopa, nebyl jsem pojištěn, ale chci po státu ať mi zaplatí nový dům (pokud léčba stále ještě není nalezena) je strach a přichází druhá impulsní vlna.

  4. V každém případě EPS je nesmysl, takže uvažujeme na základě peněžních toků CF. Hmotný majetek a CF je to zásadní, co má smysl z dlouhodobého hlediska. Nehovoříme ani o globálním zadávání sub zakázek, kde vyrábíme. Globalizace půjde částečně nazpět domů do místní výroby, protože to je VAR událost (šok), která nás teď právě naučila, že nemáme vše vyrábět v Číně, protože je to levnější a tím nám to zlepší naši podnikovou marži. Pracovní kapitál může jít z modelu just in time (2,5 dne) zpět na měsíc nebo více (určitě ve zdravotnictví a jiných odvětvích).


Máme tedy na mysli toto:

Investovat do procesů a společností bohatých na pozitivní CF. Ďábel je v detailu a možná budeme opatrní, ale toto je především práce odborníků specializujících se na dluh/credit. Musíme posoudit mechanismus transformace a všechny proměnné k němu připojené. USA balíček je trochu převrácený, super nadřízené tranše půjdou především nad věřiteli a akcionáři, o tom je kapitola/Chapter 11, což v Evropě opravdu nemáme vymyšlené a dopracované. V krizích 2008/2009 jsme to dokonce ani moc netestovali. Každý je tu pro sebe, zapomeňte teď na EU, ti nám tolik nepomohou. Nemohou se dohodnout na vzájemném postupu, na společných dluhopisech a na dalších jiných klíčových projektech. Proto, aby byla změna je třeba větší pád, aby se tyto struktury mohly nastartovat.Z taktického hlediska:


Co se děje?


EU se snaží podporovat příběh „vzájemné zadlužení prostřednictvím koronavirových dluhopisů“, který se v posledních dnech rozvíjí. Neschopnost EU prokázat solidaritu by mohla znovu otevřít existenční úhel pohledu na suverénní dluhopisy EU, i když ECB již upouští od předchozích pravidel distribuce nákupu a agresivního nákupu italských dluhopisů.

Cena ropy jde stále dolů, začíná se diskutovat, že světu dojdou místa, kde by mohla být produkce ropy uskladněna.


Co dál?


Překročili jsme hranici BULL/BEAR v rizikovém sentimentu minulý týden, co teď? Rally/růst nahoru minulý týden vyřadila maxima z předchozích dnů, takže 2550 byla support linka v budoucnosti S&P, nicmene teď se již obchoduje pod touto hranici. Q1 poukázalo na obrovský potenciál opětovného vyvážení toků zpět do akcií kvůli prudkému výkonu dluhopisů vs. akcií v březnu a za Q1 2020. Cítíme se pohodlněji při hodnocení kvality této rally/posunu nahoru, když už jsme v dubnu. Ale musí se udržet 2550 na SPX což se nestalo. Krátkodobě není vyloučeno že SPX půjde pod úroveň 2000 na základě prognózy růstu, respektive poklesu EPS.

Chybějící kousek naší investiční mapy je ropa. Věříme, že energetický trh je jediný trh se skutečným tržním mechanismem a reálnými cenami. Během této krize ropa klesla o 60%. Virus může být smrtící, ale je to i totální uzamčení. Pokud se světová ekonomika do května nevrátí k nějaké normálnosti, je pravděpodobné, že k dalšímu poklesu dojde. Prozatím máme scénář „křehké stabilizace“.


 

Společnosti, které se nám strategicky líbí (příklady):


Investujte do toho, co potřebujeme, jako je Nestlé, Microsoft, Fresenius, některé energetické společnosti jako je EON, Polovodiče, ETF na zemědělské suroviny, dlouhý vol, stále ještě fyzické zlato. Určitě teď NE rozvojové trhy. Stále tento trh nepovažujeme za levný. I s poklesem EPS o 13 procent jsme skončili na očekávané úrovni 2450 na SPX. Přemýšlíme spíše o mapě, kde EPS půjde dolů až o 20 až 30 procent. Ale možná, že se mýlíme.


Ať tak či onak cítíme, že se musíme ještě více zamyslet, jak Vám poradit ohledně dlouhodobých investic a nepoužívat ty staré meta modely, ala ETF a pasivní investice.

Také stále více vidíme potenciál u našich klientů v předefinování bohatství a holistickém přístupu ve „wealth managementu“. Ale to zas někdy příště.

Vakcína a účinné léky doufejme pomohou a najdou řešení, který potřebujeme v boji s Covid 19, ale potřebujeme také lék pro systém, abychom mohli vybudovat dlouhodobý funkční model.

Nastal čas.


 

V případě vašeho zájmu o spolupráci či jakéhokoli dotazu prosím přes kontaktní formulář https://www.pinetreewealth.cz/kontaktujte-nas a nebo kontakty na webové stránce.


Tým Pinetree Private Wealth Na Příkopě 14, Praha 1

43 zobrazení

Comments


bottom of page