top of page
Vyhledat
  • PineTree Wealth

Investiční mapa 8.6.2020 Jaká je realita a co konečně udělala Evropa

Díky Covidu-19 jsme se nyní posunuli do zóny peněžních „vrtulníků“.

Ale co vztah mezi úrokovými mírami, úsporami a inflací? Nyní můžeme potvrdit, že záporné sazby nejsou nejen neinflační, ale přímo deflační, a povzbuzují spotřebitele, aby ještě více šetřili.

Takže, zatímco nižší sazby skutečně stimulují výdaje a vedou k nižším úsporám, tento efekt dosahuje vrcholu kolem 4%. Ve skutečnosti, čím více úrokové sazby klesnou pod 4% (nemluvě o 0% čí méně), tím nižší je náchylnost k utrácení a vyšší míře spoření!

Existuje ještě další důvod, proč je tato mapa tak epického významu: protože potvrzuje desetiletí trvající vadné ekonomické teorie. Bez pochybností prokazuje, že hyperlehká měnová politika není inflační, ale deflační. To je katastrofální pro centrální banky, které veřejně uvádějí, že jediným důvodem, proč uplatňují ultralehkou měnovou politiku, která zahrnuje kvantitativní uvolňování (QE) a nulové či záporné sazby, není manipulovat kapitálový trh výše (i když teď všichni víme, že to je skutečný důvod), ale stimulovat inflaci.

Protože nízký růst a inflace způsobují nedostatek příjmů s nízkým rizikem aktiv (např. ze státních dluhopisů), domácnosti jsou nuceny snížit spotřebu a zvýšit úspory, aby splnily cíle v oblasti odchodu do důchodu.Nucené úspory dále snižují poptávku, a jsme v začarovaném cyklu.

To znamená, čím nižší (nikoli vyšší) výdaje, čím vyšší (nikoli nižší) míra úspor, tím nižší inflace, tím vyšší dezinflace (nebo přímá deflace), což na druhé straně nutí centrální banky, aby ještě více snížily sazby, přidaly QE, regulovaly výnosovou křivku, kupovaly junk dluhopisy, kupovaly ETF nebo prováděly některé z řady dalších měnových politik, které jsou pro psychologii spotřebitelů ještě ničivější, což je nutí ještě více spořit, což má za následek ještě větší dezinflaci, což zapříčiní ještě větší zásah centrálních bank do toho, co je bezpochyby nejdiaboličtější zpětnou vazbou moderní měnové politiky a ekonomiky.

Jinak řečeno, peněžní uvolňování je deflační. Uvědomte si to.

Kde končí všechny ty biliony likvidity? „Trh“ je nyní „falešný trh, který vede ke stále vyšším cenám aktiv a stále větším nerovnostem v bohatství a příjmech, což může dále rozdělovat strukturu společnosti a vnášet nepokoje do zaběhlých pořádků.

Američané: nepokoje, rabování, drancování.

Evropská aktiva na vzestupu

Je to německá fiskální expanze, která je NEJLEPŠÍ ZMĚNOU… není to plán EU, který by toto mohl zastavit! Je důležité pochopit tento rozdíl. Velikost fiskálního uvolnění v Německu je 130 miliard Euro - 38% HDP

EU plánuje záchraný balíček ve výší 750 miliard Euro. Je stále nejasné, zda díky konzervativnímu přístupu severských zemí a skepsi V4 bude tento balíček v této formě schválen. Mezitím to bude znamenat, že Německo spustí svúj masivní záchraný program samo a bude v budoucnu ještě více dominovat EU.

• Bonds (Německé statni dluhopisy) půjdou dolů, jelikož se budou obchodovat v kladném výnosu!!!!! Ano, pozitivní ...

• Akcie EU by měly konečně performovat oproti těm Americkým

• Euro-USD-absolutně netušíme ... ale nenuťte nás, abychom zde kupovali EUR ...US 10YR včera zlomil rostoucí riziko, výhled sazby v USA nahoru + 1%.

Německo se v roce 2020 posune z vyrovnaného rozpočtu na schodek „do země“ ve výši 38% HDP.

Všichni jsme sociální demokraté, je to jen stupeň, ve kterém se lišíme. Německo začíná svou největší keynesiánskou expanzi od druhé světové války. Ne proto, že „chtějí“, ale protože Německo bylo v recesi před COVID19, nyní v depresi.

Kromě toho se ECB právě rozhodla rozšířit čisté nákupy a zvýšit krytí programu PEPP o 600 miliard EUR na celkových 1 350 miliard Euro. Prodloužení těchto čistých nákupů bylo prodlouženo do konce června 2021. To je to nejlepší, co by se pro Evropu mohlo stát.

Naše investiční mapa se částečné mění, nicméně mantra investovat do toho, co potřebujeme a do kvality zůstává.

Doporučujeme prodat investice do energie. Díky pomalému růstu a zeleným aktivitám nyní očekáváme dlouhodobě sníženou výkonnost.

Tuto investici doporučujeme překlopit do likvidity, jelikož druha polovina roku 2020 díky možné “druhé Covid vlně”, obchodní “války” USA vs. Čína, či díky Americkým volbám je nejasná.

Nicméně stále sázíme na polovodiče ať je to z důvodu 5G či nikoliv. Stále, i pres ocenění máme rádi Microsoft, Pharma, ETF na zemědělské suroviny, vodu, zemědělskou půdu a fyzické zlato. Díky impulzu ECB a Německa obecně preferujeme kvalitní akcie v Evropě a v Asii mimo Japonska.

Díky poklesu sazeb v České republice se nám také líbí selektivní dluhopisové tituly jako je Rohlík či Regiojet.

Dluhopisové investice do státních cenných papíru v EU či v USA nedoporučujeme a v případě, že chcete surfovat na vlně intervencí, tak doporučujeme investice do korporátních cenných papírů v těchto zemích zajistit proti zvyšovaní sazeb. Ohledně měnových investic jsme nyní indiferentní mezi americkým dolarem či Eurem. Česka koruna po hlubokém pádu tento rok konečně posiluje, a to díky posilujícímu Euru a fiskálnímu impulzu v Německu a v České republice. Z našeho pohledu je zde stále potenciál posílení, ale tento impulz je již z našeho pohledu nyní omezený.

V případě Vašeho zájmu o spolupráci či jakéhokoliv dotazu nebo specifického požadavku nás prosím kontaktujte prostřednictvím formuláře https://www.pinetreewealth.cz/kontaktujte-nas a nebo na kontakty uvedené na webové stránce.

Váš

Pinetree Private Wealth

Na Příkopě 14

Praha 1

19 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page